Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

gwarancja jakości

 

Darmowa dostawa od 150zł

Kędzierzawość liści brzoskwiń na brzoskwini i nektarynce 0
Kędzierzawość liści brzoskwiń na brzoskwini i nektarynce

Powszechnie spotykana choroba na brzoskwini wywołana przez grzyb Taphrina deformans. Powoduje zahamowanie wzrostu drzewa oraz zmniejsza odporność na przemarzanie i ogranicza plonowanie.

Jak wyglądają objawy występowania kędzierzawości liści brzoskwiń?

Grzyb poraża głównie liście, rzadziej pędy, kwiaty i owoce. Pierwsze objawy choroby występują w okresie rozwijania się liści, na których widać zniekształcenia i zgrubienia. Zarażone liście początkowo są bladozielone, Kędzierzawka na brzoskwinipóźniej nabierają koloru żółtego lub karminowoczerwonego oraz pokrywają się delikatnym szarym nalotem zarodników grzybni. Na przełomie czerwca i lipca porażone liście opadają, co przyczynia się do ograniczenia owocowania oraz zahamowania rozwoju drzewa. Dodatkowo zarażone drzewa silnie gumują wzmacniając skutki choroby. Natomiast na owocach powstają małe ranki i niewielkie ciemnoczerwone przebarwienia skórki, porażone owoce są małe i przedwcześnie spadają.

Rozwój patogenów.

Zarodniki workowe grzyba zimują na powierzchni pąków oraz na korze pędów. Zarodniki Taphrina deformans są bardzo odporne na mróz oraz na suszę, zakażeniu ulegają nierozwinięte młode liście znajdujące się jeszcze w nabrzmiewających pąkach. Grzybnia rozrasta się na młodych liściach deformując je i uniemożliwiając prawidłowy rozwój. Następnie tworzą się zarodniki grzyba, które lokują się na powierzchni łusek pąków i czekają do następnego roku aby zapoczątkować nowy cykl rozwoju choroby.

Jak zwalczyć kędzierzawość liści brzoskwiń?

Pamiętajmy, że wszystkie opryski wykonywane w okresie od pękania pąków do jesieni nie przynoszą efektów!!! W okresie wegetacji możemy tylko ograniczać źródło choroby na rok następny poprzez obrywanie zarażonych w więcej niż 60%-tach liści. Zerwane liście i pędy bezwzględnie trzeba usunąć z ogrodu, nie nadają się do kompostowania. Porażone drzewo w okresie wegetacji intensywnie nawadniać oraz silnie nawozić nawozami wieloskładnikowymi. Najlepsze efekty daje oprysk opryskiwaczem ciśnieniowym przed nabrzmieniem pąków ( w pierwszy dzień przedwiośnia z temperaturą +6 stopni C ) preparatem Syllit 65WP. Drugi oprysk wykonać jesienią już po opadnięciu liści preparatem Miedzian 50WP. Opryski powinny być wykonane bardzo dokładnie, oprócz pokrycia cieczą użytkową pąków należy też bardzo dokładnie opryskać całą korę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl