Trawnik przed domem
Zielony i równo skoszony trawnik jest bez wątpienia wizytówką każdego ogrodu, warto poświęcić mu trochę czasu przez cały rok, a nie tylko na wiosnę. Większość z nas wykorzystuje trawnik do celów rekreacyjnych, a nie tylko czysto ozdobnych, traktując go w okresie letnim jako miejsce wypoczynku lub rozgrywek piłkarskich naszych dzieci. Aby cieszyć się z trawnika przez długie lata musimy mu poświęcić więcej czasu na początku okresu wegetacji oraz na jesień przygotowując murawę do zimowania.
Grabienie trawnika
Już na początku wiosny lub nawet pod koniec zimy, jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, trzeba przystąpić do grabienia i wertykulacji trawnika. Zabiegi te mają na celu usuniecie wszystkich nieczystości zgromadzonych podczas zimy oraz „wyczesanie” resztek trawy i usunięcie ewentualnej trawy zaatakowanej przez pleśń śniegową. W przypadku dużego nagromadzenia ognisk pleśni śniegowej zalecamy przeprowadzić oprysk preparatami Amistar 250SC lub Topsin M 500 SC. Warto po tych zabiegach zasilić trawnik startową dawką nawozu bogatego w fosfor i potas, my proponujemy nawóz jesienny do trawnika firmy VILA YARA – wysiany w marcu przygotuje trawnik na coraz częściej występującą suszę.
Areator w płynie
Jeśli nie posiadamy elektrycznego aeratora i wertykulatora, a ręczne usuwanie filcu z darni za pomocą grabi oraz nakłuwanie gleby widłami jest dla nas zbyt czasochłonne i uciążliwe proponujemy zastosować ekologiczny polepszacz glebowy HUMUS ACTIVE do trawnika. Środek ten zawiera w swoim składzie miliardy Pozytywnych Mikroorganizmów (PM-ów), które w krótkim czasie poradzą sobie z nagromadzonym filcem w trawniku. Bakterie fotosyntetyzujące występujące w Humus Active szybko rozłożą resztki organiczne dostarczając glebie azot, natomiast bakterie promieniowe dostarczą fosfor, potas oraz mikroelementy. Preparat Humus Active zawiera miliardy koloidów Trwałej Aktywnej Próchnicy, która wraz z PM-ami przyczynia się do spulchnienia i rozluźnienia gleby. Gleba taka posiada znacznie większą pojemność wodną przyczyniając się do lepszego wykorzystania zasobów wody dostępnych dla trawy, oraz zwiększa pojemność sorpcyjną. Przez pierwsze lata proponujemy do HUMUS ACTIVE dodawać Aktywit PM, który jest produktem opartym o melasę poprawiającą strukturę gleby oraz dostarczającą dodatkowego pożywienia pozytywnym mikroorganizmom zawartym w Humus Active.
Nawóz do trawy
Nawożenie mineralne azotem zaczynamy dopiero po zauważeniu wyraźnych wzrostów trawy, azot jest szybko wypłukiwany z gleby, więc nie należy go stosować jeśli nie mamy pewności iż rośliny z niego skorzystają. Jeśli zastosowaliśmy na początku wiosny jakiś nawóz potasowo-fosforowy do trawnika, pierwsze nawożenie azotowe możemy wykonać nawozem jednoskładnikowym, np. saletrą amonową. Jeśli nie był zastosowany nawóz jesienny w okresie marca proponujemy użyć na pierwsze nawożenie jakiś nawóz kompleksowy do trawy np. nawóz do trawy PRO-COMPLEX firmy VILA YARA. Bezwzględnie należy pamiętać, że nawozy z zawartością azotu rozsypujemy zawsze na suchą trawę i podlewamy po zakończeniu nawożenia lub nawozimy przed opadami deszczu. W równomiernym rozprowadzeniu nawozu pomoże nam sprawdzony przez wiele firm ogrodniczych siewnik SUBSTRAL
Środek na chwasty w trawie - Golf Extra Sumin
Odchwaszczanie należy do jednego z najważniejszych zabiegów w walce o piękny trawnik. Chwasty oprócz tego, że szpecą trawnik mocno konkurują o wodę i składniku pokarmowe zawarte w glebie. Z uwagi na to iż są lepiej przystosowane do tej konkurencji niestety zazwyczaj wygrywają i powodują powolną degradacje trawnika. Chwasty dzielimy na dwie grupy, chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne, do najgroźniejszych chwastów jednoliściennych w trawie należy Chwastnica jednostronna. Nie można jej zwalczać chemicznie w założonym trawniku, więc zostaje nam tylko wyrywanie. Na szczęście chwast ten należy do roślin jednorocznych i przy częstym koszeniu i nie dopuszczeniu do zakwitnięcia chwastnicy na trawniku lub w jego pobliżu, po roku powinniśmy się z nim uporać. Odrębna grupę stanowią chwasty dwuliścienne, do nich zaliczamy: mniszek pospolity, babka lancetowata, babka zwyczajna, gwiazdnica pospolita, koniczyna, przytulia czepna, stokrotka pospolita, niezapominajka polna, szczaw tępolistny, komosa biała czy bluszczyk kurdybanek. Optymalnym okresem na zwalczanie chwastów jest moment kiedy chwasty są w fazie czterech liści właściwych. Z środków dostępnych na rynku polecamy Golf Extra Sumin lub Chwastox Trio.
Regeneracja trawnika po suszy
O trawnik dbamy poprzez zapewnienie mu odpowiedniego nawożenia oraz dostarczenie wystarczającej ilości wody. W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych lub uprawowych warto sięgnąć po regenerator do trawnika GOTEO. Środek ten należy do biostymulatorów i zawiera w swoim składzie oligosacharydy i fitohormony uzyskane z alg morskich. Stymuluje on rozwój systemu korzeniowego oraz wzmaga aktywność enzymów odpowiedzialnych za pobieranie składników pokarmowych przyczyniając się do poprawy kondycji trawnika. Środek może być stosowany w ciągu całego sezonu wegetacji, od wczesnej wiosny do jesieni.
Mech w trawie
Kolejnym, niepożądanych gościem na trawniku jest mech. Jego obecność w trawie wiąże się zazwyczaj ze zbyt kwaśnym odczynem gleby, zbitą i wilgotną glebą lub nadmiernym zacienieniem. Warto walkę z mchem zacząć od analizy pH gleby, najłatwiej to wykonać testerem glebowym. Jeśli mamy do czynienia z zbyt kwaśnym podłożem możemy zwapnować późną jesienią trawnik Dolomitem. W przypadku nakładania się kilku niekorzystnych warunków stosujemy nawóz do trawy Anty-Mech Vila YARA lub nawóz VILA CRYSTAL Anty MECH. Rozpuszczalny nawóz krystaliczny VILA Crystal „A” Anty MECH bogaty jest w żelazo w szybko przyswajalnej formie chelatowej. Związki żelaza skutecznie zabezpieczają trawnik przed nadmiernym rozwojem mchów. Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się mchu z trawnika musimy sięgnąć po herbicydy selektywne np. MOGETON 25WP firmy Agrecol.